FAQ

PROKTOLOGIA

Krwawisz podczas oddawania stolca? Koniecznie odwiedź proktologa!

W trakcie oddawania stolca zauważam każdorazowo obecność jasno czerwonej krwi na papierze toaletowym. Do jakiego lekarza muszę się skierować i czy objaw ten oznacza dla mnie poważny problem?

Najczęstszą przyczyną krwawienia z odbytu są guzki krwawnicze, nazywane także żylakami odbytu czy hemoroidami.  W zaawansowanej chorobie hemoroidalnej pacjent zauważa u siebie guzki na zewnątrz ujścia odbytu, które mogą się uwypuklać podczas parcia na stolec, a na papierze toaletowym pozostawiają jasno czerwoną krew. Lekarzem do którego należy się udać jest chirurg proktolog. Właśnie proktologia jest dziedziną medycyny zajmującą się chorobami odbytu i  jelita grubego.  Jeśli lekarz proktolog rozpozna guzki krwawnicze, poinformuje pacjenta także o stopniu zaawansowania choroby / stopnie I- IV/. To z kolei określi sposób leczenia od zachowawczego / maści, czopki, tabletki/ do leczenia operacyjnego włącznie. Należy pamiętać, że guzki krwawnicze nie są chorobą o podłożu nowotworowym. Jak wspomniałem guzki krwawnicze są najczęstszą, ale nie jedyną przyczyną krwawień z odbytu. Pośród innych należy wymienić stan zapalny błony śluzowej jelita grubego, polipy, szczelinę odbytu czy raka jelita grubego.  Oczywiście rak jelita grubego jest chorobą niezwykle groźną dla chorego i tylko jego szybkie rozpoznanie stwarza szanse na skuteczne leczenie.

Czy można samemu sprawdzić czy mam hemoroidy?

Samemu trudno to ocenić. Guzki krwawnicze schowane są często w kanale odbytu i nie są widoczne na zewnątrz. Najlepiej dordzić się lekarza mającego doświadczenie w tych sprawach, dla własnego bezpieczeństwa i spokoju, aby nie przeoczyć groźniejszych chorób.

Czy bardzo duże hemoroidy można leczyc metodą bezoperacyjną?

Przyjmuje się, że hemoroidy IV stopnia są wskazaniem do leczenia operacyjnego. Leczenie elektrokoagulacją hemoroidów IV stopnia jest możliwe, ale wymaga wykonania większej ilości zabiegów, a czas trwania takiej terapii jest trudny do przewidzenia. Przy istotnych przeciwwskazaniach do leczenia operacyjnego leczenie metodami małoinwazyjnymi jest jak najbardziej sensowne.

Jak długo trwa zabieg metodą Barona?

Zabieg wykonywany metodą Barona trwa 15-20 minut. Łącznie z badaniem i przygotowaniem trzeba sobie zarezerwować około 1 godziny. Zabieg trzeba najczęściej powtórzyć kilkakrotnie. Zabiegi wykonuje się w odstępach kilku tygodni, a pełny cykl leczenia trwa kilka miesięcy.

Czy po zabiegu występują bóle i krwawienia?

U około 10-20% pacjentów zdarzają się niewielkie krwawienia (ślady krwi, rzadziej skrzepy i świeża krew) lub niewielkie bóle trwające kilka dni.

Miałam już operację, ale 'hemoroidy' wróciły. Czy można teraz wykonać zabieg Hemoron?

Przebyta operacja nie jest przeciw wskazaniem do leczenia metodą elektrokoagulacji.

Czy przed zabiegiem trzeba stosować jakieś przygotowanie?

W ramach przygotowania do zabiegu wskazana jest lekka dieta: dzień wcześniej na kolację tylko czyste płyny, jak również w dniu zabiegu lekki posiłek i płyny - takie postępowanie znacznie ułatwia wykonanie zabiegu. Niezależnie od tego powinno się przestrzegać zasad zdrowego odżywiania.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Ciąża, stan zapalny odbytu, choroba nowotworowa, endoproteza stawu biodrowego, sztuczny rozrusznik serca.

Mam silne bóle hemoroidów. Kiedy można przyjechać na zabieg pilny?

Ból nie jest typowym objawem guków krwawniczych wewnętrznych i raczej świadczy o stanie zapalnym tej okolicy. W tej sytuacji wykonanie zabiegu elektrokoagulacji a nawet dokładniejsze badanie może być niemożliwe. Ból może sugerować obecność innych schorzeń tej okolicy. Porady może udzielić lekarz po zbadaniu.

Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?

Przyczynami są zaparcia, nieprawidłowe odżywianie, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, czynniki dziedziczne.

Czy przed zabiegiem konieczne są jakieś badania?

Do podjęcia leczenia metodą Barrona z zasady nie są konieczne żadne badania dodatkowe, ale ostateczną decyzję podejmuje lekarz po rozmowie, zbadaniu i analizie objawów. Badania są zwykle potrzebne w celu wykluczenia innych możliwych przyczyn dolegliwości.

Co to jest badanie per rectum?

Badanie per rectum (DRE - digital rectal examination) jest to podstawowe badanie proktologiczne, które pozwala ocenić końcowy odcinek odbytnicy, ujście i kanał odbytu, najczęściej pozwala rozpoznać chorobę hemoroidalną. Badanie można uzupełnić badaniem anoskopowym (za pomocą krótkiego wziernika).

Łuszczyca

Czy łuszczycę natłuszczać czy wysuszać?

Łuszczyca sama w sobie jest chorobą, z którą związana jest wysoka suchość skóry.

Czy łuszczycę trzeba nawilżać?

Łuszczyca w najczęstszych przypadkach wiąże się z suchością skóry oraz nawarstwianiem martwego naskórka. Z tego też względu u chorych konieczne jest nawilżanie nie tylko samych zmian łuszczycowych, ale także całego ciała - profilaktycznie. Skóra nawilżona mniej się złuszcza, po za tym jednym z metod pomocniczych w leczeniu łuszczycy jest właśnie intensywne nawilżanie skóry całego ciała, a już na pewno zmian łuszczycowych - to pomaga w procesach leczniczych stosowanych specyfików, a także wspomaga utrzymanie bariery ochronnej dla skóry.

Czy łuszczyca jest chorobą przewlekłą?

Łuszczyca ze względu na swój charakter określana jest przez dermatologów jako choroba przewlekła. Objawia się to tym, że w każdej chwili może wystąpić nawrót choroby, jej pogorszenie. Praktycznie z łuszczycą żyje się do końca życia - jest to nieuleczalna choroba. Co ciekawe mimo, iż jest to ewidentnie przewlekła choroba, to w Polsce nie widnieje ona na liście chorób przewlekłych, przez co wiele leków nie jest refundowanych, a samo leczenie jest trudniejsze dla chorych. Organizacje w Polsce oraz jednostki indywidualne walczą o wpisanie łuszczycy na listę chorób przewlekłych. Jednak jak dotąd - bezskutecznie.

Czy łuszczyca nieleczona może ustąpić sama?

Generalnie, aby trzymać łuszczycę w ryzach należy dbać o nią i leczyć. Nieleczona łuszczyca w najczęstszych przypadkach po prostu będzie się rozwijać swobodnie. W nielicznych sytuacjach jej przebieg będzie stał w miejscu, ale są to sporadyczne przypadki - prędzej czy później nieleczona będzie się rozwijać. Mogłoby się wydawać, że u niektórych chorych wystąpiły samoistne zaleczenia łuszczycy bez leczenia. Jednak są to zwykle pozory, gdyż zwykle jakieś czynniki zewnętrzne mogą spowodować cofnięcie się choroby. Przykładowo czasem przy ciąży łuszczyca znika sama, bądź pod wpływem wyeliminowania jakichś pokarmów z diety. Tak czy inaczej nie ma co liczyć na zaleczenie nieleczonej łuszczycy.

Czy łuszczyca może się nasilać?

Łuszczyca jest chorobą skóry o nieprzewidywalnym przebiegu. U niektórych chorych zmiany mogą być bardzo niewielkie, a niektórzy mogą mieć zajęte niemal całe ciało. Łuszczyca może mieć różne stopnie nasilenia oraz w trakcie aktywnej łuszczycy może się ona nasilać pod wpływem różnych czynników. Nieleczona łuszczyca często może się nasilać, ale nie musi. Są też przypadki, że niezależnie od leczenia łuszczyca sama się nasila i nie ma na nią rady - są to raczej cięższe postacie łuszczycy. Warto nadmienić, że łuszczyca może się nasilać pod wpływem czynników wyzwalających łuszczycę, takich jak: stan zapalny w organizmie, uszkodzenia mechaniczne skóry, silne negatywne bodźce psychiczne np. stres.

Czy łuszczyca powoduje bezpłodność u mężczyzn?

Łuszczyca jest chorobą skóry, która z zasady nie wpływa na układ rozrodczy mężczyzn. Oznacza to, że choroba ta nie powoduje bezpłodności u mężczyzn. Mężczyźni chorzy na łuszczycę są tak samo zdolni do zapładniania, jak osoby zdrowe. Niemniej jednak niektóre bardzo silne leki na łuszczyce mogą powodować obniżenie płodności mężczyzn. Ponadto stosowanie niektórych medykamentów może wiązać się z koniecznością abstynencji seksualnej u mężczyzn.

Czy łuszczyca może być tylko na skórze głowy?

Generalnie łuszczyca może występować na każdej części ciała. Jednym z miejsc, na których łuszczyca występuje stosunkowo często u chorych jest owłosiona skóra głowy. Łuszczyca głowy występuje dosyć często i nierzadko zdarza się, że to miejsce jest atakowane jako pierwsze oraz przez długi okres tylko ono jest zajęte chorobowo. Nie mniej jednak w łagodnych postaciach łuszczycy może ona występować tylko na głowie. Nie jest to jedna regułą i przy niesprzyjających warunkach (przy występowaniu czynników wywołujących łuszczycę) choroba może rozprzestrzenić się na inne partie ciała.

Czy łuszczyca jest oznaką chorej wątroby?

Łuszczyca sama w sobie nie może być oznaką chorej wątroby ze względu na swój charakter. W przypadku, gdy dana osoba jest w grupie ryzyka - najczęściej ktoś w rodzinie ma łuszczycę - to wówczas chora wątroba może być przyczyną pojawienia się łuszczycy - może to być czynnik wyzwalający. Ponadto u osób chorych na łuszczycę należy szczególnie dbać o wątrobę, gdyż jej zbytnie obciążanie, jej zaburzenia i zatrucia organizmu mogą powodować nasilanie się i utrzymywanie zmian łuszczycowych.

Czy łuszczycę można opalać?

Z prawie wszystkich przypadkach łuszczycę można opalać, a nawet powinno się. Słońce u większości chorych zdecydowania pomaga w leczeniu łuszczycy. Z tego też względu poprawa stanu skóry często widoczna jest latem. Działanie słońca zmniejsza proliferację (rozmnażanie się) komórek skóry, w związku z czym hamowany jest rozwój zmian łuszczycowych. Niestety w niektórych przypadkach słońce nie daje żadnego efektu leczniczego, a nawet czasami prowadzi do pogorszenia przebiegu łuszczycy. Jest to jednak zdecydowana mniejszość chorych na łuszczycę.

Czy łuszczyca to stan zapalny?

Łuszczyca charakteryzuje się nadprodukcją komórek skóry. W niektórych rodzajach łuszczycy zmianom skórnym może towarzyszyć stan zapalny skóry i obrzęk - łuszczyca krostkowa oraz erytrodermia łuszczycowa. Inną rolę odgrywa stan zapalny w organizmie niezwiązany z łuszczycą. Otóż często taki stan zapalny może powodować nasilenie zmian łuszczycowych. W związku z czym można powiedzieć, że łuszczyca jest związana ze stanami zapalnymi w organizmie.

Czy łuszczyca swędzi?

U znakomitej większości chorych, niezależnie od postaci, łuszczyca skóry objawia się świądem. Jednak istnieje grupa ludzi, która nigdy nie doświadcza świądu zmian łuszczycowych. U chorych z objawami świądu zauważalne jest różnorodne nasilenie swędzenia. W intensywnych objawach świądu chory czasami rozdrapuje zmiany do krwi. Ponadto drapanie zmian potęguje świąd - przez co można wpaść w błędne koło. Stosowanie do mycia gorącej wody może także powodować nasilenie świądu. Najlepszym sposobem na likwidowanie świądu jest skuteczne leczenie łuszczycy, co często nie jest łatwe.  Czasami na świąd w łuszczycy stosuje się leki przeciwhistaminowe.

Czy łuszczyca jest bolesna?

Łuszczyca zwykle nie jest bolesną chorobą, jednak są rodzaje łuszczycy, które mogą być bolesne. Odmianą łuszczycy, która często jest bardzo problematyczna i nierzadko bolesna dla chorego jest łuszczyca krostkowa. Jest ona zwykle umiejscowiona na dłoniach i stopach (zwłaszcza podeszwach stóp). Zmiany łuszczycowe są obrzmiałe, bolesne i napełnione ropą lub innym płynem. Zdarza się, że chory z łuszczycą krostkową stóp nie może z bólu chodzić - zmiany te pękają (czasem do krwi) zasychają i znów się tworzą. Inną odmianą łuszczycy, która czasami jest bolesna to łuszczyca paznokci. W tym wypadku zaatakowane paznokcie są czasami bardzo wrażliwe, niestabilne i zdarza się, że odpadają, a każde dotknięcie paznokcia lub poruszenie go wywołuje ból. Zdarza się także, że łuszczyca jest umiejscowiona w miejscach ruchliwych np. w pachwinach. W przypadku, gdy łuszczyca jest w takich miejscach rozwinięta, często ruch skóry powoduje pękanie zmian oraz w związku z tym ból. Dotyczy to zarówno łuszczycy zwyczajnej, jak i łuszczycy krostkowej.

Czy łuszczyca powoduje łysienie?

Łuszczyca owłosionej skóry głowy sama z siebie NIE powoduje łysienia. Jednakże może przyczynić się do wypadania włosów i ich łamliwości. Może wydawać się, że przy łuszczycy włosy nadmiernie wypadają. Jednak częstokroć wypadanie ich jest związane z mechanicznym usuwaniem łuski przez chorego. Chory zdrapuje łuskę i ciągnie ją przez włosy przez co często włosy takie łamią się i są wyrywane. Dlatego jest wówczas wrażenie wypadania włosów. Dodatkowo w przypadku dużej powierzchni głowy zajętej chorobą i pokrytej łuską włosy są słabsze u podstaw - skóra nie oddycha. W związku z czym włosy takie są bardziej łamliwe. Jednak taki stan głowy jest zwykle przy nieleczonej łuszczycy. Po zaleczeniu łuszczycy głowy nie widać żadnych objawów pozornego wypadania włosów. A kondycja włosów wraca do normy.

Czy łuszczyca może nasilić się przez alergię?

Łuszczyca skóry jest chorobą o nieprzewidywalnym przebiegu. U każdego przebieg choroby może być z goła inny. Również różne czynniki mogą powodować zaostrzenie choroby. Jednym z czynników wyzwalających łuszczycę, który dotyczy wielu chorych są infekcje i stany zapalne w organizmie. Alergia jest należy zdecydowanie do czynników powodujących zaostrzenie łuszczycy. W zależności od rodzaju

i objawów alergii może ona wywierać mniejsze lub większe negatywne działanie na przebieg łuszczycy - czyli nasilenie się łuszczycy. Oczywiście nie jest to regułą, że alergia zawsze będzie powodować nasilenie łuszczycy. Jednak w wielu przypadkach może skutkować pogorszeniem stanu skóry chorego na łuszczycę.

Czy łuszczyca może rozprzestrzenić się na całe ciało?

Łuszczyca skóry jest nieobliczalną chorobą, która często zaczyna się od pojedynczej plamki na ciele. Jednakże nie ma ona praktycznie ograniczeń co do umiejscowienia na ciele. Wprawdzie zauważalne są tendencje częstotliwości występowania łuszczycy (przykładowo częściej występuje ona na łokciach, kolanach czy głowie), jednak faktycznie może ona wystąpić wszędzie. Łuszczyca z pojedynczej plamki może się szybko rozprzestrzenić. Zdecydowanym bodźcem zewnętrznym, który przyspiesza rozwój łuszczycy jest drapanie zmian chorobowych. Wówczas łatwiej one się powiększają. W ciężkich przypadkach łuszczyca może pokrywać ponad 90% powierzchni ciała, a nawet całe ciało. Taki stan znany jest pod nazwą erytrodermia łuszczycowa.

Czy łuszczyca jest wyleczalna?

Łuszczyca jest chorobą genetyczną o podłożu autoimmunologicznym. Niestety obecna medycyna nie poznała do końca przyczyn powstawania łuszczycy. W związku z czym NIE istnieje jeszcze lek, który całkowicie wyleczyłby łuszczycę skóry. W przypadku łuszczycy można jedynie zaleczyć objawy choroby (zmiany skórne). Okres zaleczenia (okres bez zmian chorobowych) nazywany jest remisją. Niestety łuszczyca w każdej chwili może wrócić w postaci kolejnych wysypów. Każdy kto twierdzi, że wyleczył łuszczycę lub wie jak ją wyleczyć tak naprawdę nie wie nic o tej problematycznej chorobie skóry. Łuszczyca niestety jest nieuleczalna.

Czy łuszczyca jest groźna?

Łuszczyca jest chorobą, która z reguły nie stanowi poważnego zagrożenia dla życia chorego. Jednak niektóre przypadki łuszczycy w postaci erytrodermii mogą stanowić zagrożenie dla chorego zwłaszcza w podeszłym wieku. Skóra stanowi barierę ochronną, a uogólnione postacie łuszczycy niwelują tą barierę. Osoby z ciężkimi postaciami łuszczycy mogą czuć osłabienie, rozdrażnienie, mieć podwyższoną temperaturę i ogólnie mogą mieć znacznie obniżoną odporność. Ponadto zauważono, że osoby chore na łuszczycę są znacznie bardziej podatne na zawały serca.

Czy łuszczyca jest dziedziczna?

Łuszczyca jest chorobą genetyczną, która ma znamiona dziedziczności. Oznacza to, że może zostać odziedziczona po przodkach. Przodkowie przekazują tzw. gen łuszczycy z pokolenia na pokolenie. Stosunkowo duże prawdopodobieństwo odziedziczenia łuszczycy jest w przypadku, gdy rodzic ma łuszczycę. Ryzyko to znacznie wzrasta, gdy oboje z rodziców choruje na łuszczycę.

Łuszczycę można odziedziczyć nie tylko w pierwszej linii. Często zdarza się, że na łuszczycę choruje ktoś z dalszej rodziny np. kuzyn dziadka. Szacuje się, że łuszczyca może być dziedziczna do dziewiątego pokolenia. Fakt, że nie znamy nikogo w rodzinie z łuszczycą nie oznacza, że kogoś takiego nie było. Dziedziczność łuszczycy jest szczególnie zauważalna u osób z łuszczycą typu I (która ujawnia się we wczesnym wieku). Z kolei w łuszczycy typu II (zachorowania po 40 roku życia, ze szczytem przy 60 roku życia) dziedziczność łuszczycy jest mniej zauważalna.

Czy łuszczyca na głowie kwalifikuje się do hospitalizacji?

Decyzję o hospitalizacji pacjenta z łuszczycą podejmuje lekarz prowadzący dermatolog i to on kieruje pacjenta do szpitala. Z reguły hospitalizowani są pacjenci z rozległymi zmianami łuszczycowymi na całym ciele, które utrudniają codziennie funkcjonowanie w społeczeństwie oraz leczenie ambulatoryjne jest wysoce uciążliwe i nieskuteczne. Łuszczyca głowy nie kwalifikuje się do leczenia szpitalnego ze względu na małą powierzchnię zmienioną chorobowo oraz małą widoczność zmian (zwykle zakryte są włosami).

Czy łuszczyca może wywołać chłoniaka?

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, jednak sama w sobie nie prowadzi do nowotworów skóry (w tym chłoniaków). Niestety różne metody leczenia łuszczycy mogą prowadzić do tworzenia się nowotworów skóry - również chłoniaków. Wśród metod leczenia, przy których jest zagrożenie wystąpienia raka skóry można zaliczyć fototerapię (światłolecznictwo) - terapia oparta na bezpośrednich naświetleniach promieniami UV. Ponadto niektóre silne preparaty zewnętrzne (maści) mogą w skrajnych przypadkach powodować raka skóry. Należy też zwrócić uwagę na leki doustne i iniekcyjne, które mogą przyczynić się swym działaniem do powstania nowotworów skóry (w tym należy mieć też na uwadze leki biologiczne).

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Łuszczyca jest dziedziczną chorobą skóry o podłożu genetycznym. Z tego też względu łuszczyca NIE jest w żaden sposób zaraźliwa / zakaźna. Nie można się nią zarazić żadną drogą. Ani przez dotyk (kontakt) z chorym, ani poprzez krew, skaleczenia, ślinę. Również poprzez kontakty seksualne nie można się zarazić łuszczycą. Nie ma możliwości, aby zarazić się łuszczycą. Mówienie, że łuszczyca jest zaraźliwa to tak, jakby mówić, że zespół Downa jest zaraźliwy lub mukowiscydoza. Każdy kto twierdzi, że łuszczyca jest zaraźliwa jest ignorantem i krzywdzi osoby cierpiące na tą chorobą kreując fałszywą opinię o niej.

On-Clinic Centrum Medycyny Specjalistycznej Chorzów
On-Clinic Centrum Medycyny Specjalistycznej Chorzów

On-Clinic

ul. Kazimierza Wielkiego 10

41-500 Chorzów

On-Clinic Centrum Medycyny Specjalistycznej Chorzów

536 460 185

32 346 01 85

© 2019 On-clinic Centrum Medycyny Specjalistycznej

Created by Jakub Sabat - Amja - responsywne strony www | domeny i serwery

On-Clinic Centrum Medycyny Specjalistycznej Chorzów
On-Clinic Centrum Medycyny Specjalistycznej Chorzów
On-Clinic Centrum Medycyny Specjalistycznej Chorzów
On-Clinic Centrum Medycyny Specjalistycznej Chorzów
On-Clinic Centrum Medycyny Specjalistycznej Chorzów
On-Clinic Centrum Medycyny Specjalistycznej Chorzów

© 2019 On-clinic Centrum Medycyny Specjalistycznej

Created by Jakub Sabat - Amja - responsywne strony www | domeny i serwery

FAQ